Jak wybrać bieżnię treningową?
Bieżnia treningowa stanowi alternatywę dla osób, które chcą biegać niezależnie od warunków atmosferycznych. Moda na bieganie wciąż się utrzymuje, ale nie każdy ma możliwość wytyczenia odpowiednich tras w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Na bieżni można ćwiczyć zarówno w klubie fitness, jak i w domu. W rozwinięciu analizujemy najważniejsze parametry bieżni. Zalet korzystania z bieżni jest mnóstwo. Większość z nich pokrywa się z korzyściami tradycyjnego biegania. Sprzęt służy do poprawienia kondycji i spalaniu kalorii. Poza tym ruch poprawia nasze samopoczucie. Za pomocą bieżni możemy zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej oraz poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Ćwiczenia pomogą nam również zredukować stres, poprawić samopoczucie, a poza tym wzmocnić układ odpornościowy.
Moc silnika
To, jaką moc będzie miał silnik bieżni, ma niebagatelne znaczenie. Wybór mocy bieżni wpłynie na trwałość urządzenia oraz na jakość wykonywanych na niej ćwiczeń. Moc przekłada się również na maksymalną prędkość, z jaką będziemy mogli biegać. Gdy z naszej bieżni będzie korzystało więcej osób, to warto, aby bieżnia była wyposażona w lepszy silnik.
-
Bieżnia z silnikiem o mocy do 2 KM
Sprzęt będzie idealny dla osób, które chcą ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu, a ich trening będzie opierał się wolnym biegu lub marszu. Wtedy obciążenie silnika będzie mniejsze, co pozwoli korzystać z niego przez wiele lat. Maksymalna prędkość biegu na takim urządzeniu może wynieść nawet 15km/h.
-
Bieżnia z silnikiem o mocy powyżej 2 KM
Bieżnie z takim silnikiem polecane są ćwiczącym, którzy decydują się na regularne treningi. Wyższa moc silnika sprawi, że nasze urządzenie będzie wydajne, pozwoli biegać z większą prędkością, a korzystać z niego będzie mogło kilka osób. Taka bieżnia sprawi, że użytkownik będzie rozwinie prędkość przekraczającą 18km/h.
Rozmiar pasa biegowego
Rozmiar bieżni to równie istotna kwestia, co silnik. Komfort ćwiczeń to podstawa, a ilość miejsca może na to wydatnie wpływać. Zbyt mały rozmiar pasa biegowego może utrudniać ćwiczenia, dlatego lepiej wybrać za duże urządzenie niż zbyt małe. Aby uniknąć pomyłek, warto wypróbować sprzęt przed zakupem. Rozmiar najlepiej dostosować do wzrostu użytkownika, co prezentuje poniższa tabelka:
Wzrost użytkownika |
Długość pasa biegowego |
Szerokość pasa biegowego |
170cm i mniej | 120cm | 40cm |
180cm | 140cm | 45cm |
190cm i więcej | 150cm | 50cm |
Prędkość biegu
Maksymalna prędkość biegu jest uzależniona od mocy silnika. Jeśli planujemy wolny bieg, trucht, czy marsz, to możemy wybrać sprzęt z silnikiem do 2KM. Gdy chcemy regularnie biegać z większą prędkością, to wybierzmy urządzenie z mocniejszym silnikiem. W zaawansowanych modelach jest możliwa regulacja prędkości. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na zakres prędkości, ale również na ilość stopni.
Nachylenie pasa
Najnowszą funkcją bieżni jest możliwość zmiany kąta nachylenia pasa biegowe. Możemy dzięki temu imitować bieg po górę. Regulacja kąta sprawia, że możemy dostosować trudność do naszych aktualnych możliwości. Za nachylenie odpowiada specjalny, drugi silnik. W zależności od jego mocy kąt może wynieść nawet 20 stopni.
Programy i funkcje
Bieżnie mają wbudowany komputer, który pomaga realizować plan treningu. Zazwyczaj sprzęt ma zapisane kilka programów, a dodatkowe może dodać użytkownik. Za pomocą planów możemy wybrać prędkość lub kąt nachylenia. Można też ustalić odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Na wyświetlaczu mamy możliwość kontrolowania parametrów treningu. Na bieżąco możemy weryfikować swój puls za pomocą wbudowanego pulsometru.
Waga
Waga bieżni ma znaczenie przede wszystkim przy transporcie. Dlatego lepiej zakupić sprzęt posiadający wbudowane rolki transportowe. Cięższy sprzęt ma wyższy poziom bezpieczeństwa, a to istotna kwestia dla użytkowników sprzętu treningowego.